Výstavba a rekonstrukce RD

- Pracujeme 10-11 hodin denně / 6 dní v týdnu
- Nabízíme 5 letou záruku na provedené práce
- Zajistíme Vám dotaci na stavbu vašeho RD

Formulář pro dotazy a poptávky

Blog - Jak omítnout zeď?

Jak omítnout zeď?

16.2.2022

V tomto článku vám poradíme, jak omítnout zeď vlastními silami, ale pokud by se vám to zdálo komplikované můžete se kdykoliv obrátit na naše zkušené zedníky (omítkáře). U nově postavených zdí se začíná omítat, až když si zdivo pořádně sedne a malta jak se patří ztuhne. Pokud bychom nanesli omítku příliš brzy, pak by omítnutá vrstva zabránila přístupu vzduchu a malta by nebyla pořádně vyzrálá. Mohlo by tak následovat praskání omítky a to si nikdo z nás nepřeje. Omítací malta se musí nejdřív rozmíchat v míchačce. V prvním kroku nalijeme do míchačky 60 až 70 % potřebného množství vody. Následně se postupně přidává vápno, cement a můžeme dodat také univerzální pojivo. Poté nechte pořádně promíchat a následně přidávejte písek v požadovaném poměru. Existují také hotové sypké omítkové směsi, které v míchačce promícháte taktéž.

A teď už se pojďme přesunout k samotnému omítání zdí. Malta se nabere na zednickou lžíci ze zednické naběračky a postupně se nahazuje na zeď. Základní vrstvu omítky nahazujeme vždy od zdola nahoru a musíme mít předem připravené omítníky, díky kterým se pak omítka stahuje latí, aby byla rovná.

Omítníky koupíte přímo pod tímto názvem ve specializovaných prodejnách. Jsou to tenké laťky nebo dráty, které se připevní svisle na podhozenou vrstvu omítky na zeď - od podlahy až ke stropu. Vyrovnávají se podle vodováhy nebo laseru. A teď zpět k omítání. Musíte pořádně uvolnit zápěstí, protože to chce mít ten správný švih ruky. Díky správném nahození malta ulpí na zdivu a nerozstříkne se při nárazu.

Musíte vychytat také správnou konzistence malty, protože hustá omítací malta tvoří na zdi "koláče" a naopak řídká omítka zase stéká. Omítka se pak po nahození strhává neboli "srovnává" latí. Lze použít v podstatě jakékoli prkno nebo hliníkovou lať. Nakonec vše ztáhneme kovovým nebo plastovým hladítkem a srovnáme případné nerovnosti.

Zpět na stránku blog

na začátek stránky