Výstavba a rekonstrukce RD

- Pracujeme 10-11 hodin denně / 6 dní v týdnu
- Nabízíme 5 letou záruku na provedené práce
- Zajistíme Vám dotaci na stavbu vašeho RD

Formulář pro dotazy a poptávky

Blog - Natažení lepidla s perlinkou

Natažení lepidla s perlinkou

16.2.2022

Chystáte se na opravu omítek? Potřebujete natáhnout lepidlo s perlinkou? Pak vám poradíme jak na to v tomto článku. Velkým pomocníkem při opravě omítek je perlinka. Jedná se o umělou sklovláknitou tkaninu s mřížkovou strukturou, která vám spolehlivě zpevní omítky a zamezí případným prasklinám. Vrstva perlinky se dává vždy pod novou omítku, čímž se omítka zpěvní.

Perlinka má vysokou pevnost v tahu a můžete jí bez problému využít u vnitřních omítek, ale také u venkovních. Dejte si ovšem pozor při nákupu a zeptejte se prodavače, který typ perlinky nejlépe koupit, protože se mohou lišit složením. Perlinku je velmi dobré využít hlavně, když si renovujete starou omítku a natahujete novou vrstvu omítky na tu starou. Bezpečně tak předejdete zbytečnému praskání nové omítky. Na rohy a kouty se pak používají přímo rohové a koutové lišty, jež rohy zpevní a ochrání je před zbytečným poškozením.

Jak postupovat při natažení perlinky

Teď už se pojďme podívat na to, jak postupovat při natažení perlinky. Potřebujeme mít suchý a očištěný podklad, na který si nejdříve řádně naneseme hloubkovou penetraci. Pokud obnovujete staré omítky, tak musíte oškrábat stávající vrstvu malby a větší díry či trhliny v omítce je potřeba zatmelit.

Připravte si lepidlo neboli stěrkovací tmel dle návodu a následně nanášejte hmotu pomocí hladítka nebo zubaté stěrky ve vrstvě cca 4-6 mm. Na tuto vrstvu poté přikládejte perlinku, kterou si nařežete na pásy a ve směru od shora dolů jí pak jemně tlačte do lepidla. K přitlačení se vám bude hodit například zednická lžíce nebo nerez hladítko. Pásy se musí navzájem překrývat alespoň v šířce 10 cm. Velký pozor si dejte na to, aby se perlinka nezvlnila. Na rohy se pak používají speciální ochranné lišty. Nakonec celou zeď přestěrkujte vrstvou lepidla, tak aby perlinka nešla vidět. Tip pro aplikaci perlinky je takový, že v rozích jí přichytíte pomocí hřebíků do zdi.

Zpět na stránku blog

na začátek stránky